Wydawnictwo Via Medica
Rejestracja dla lekarza Strona główna | Szukam lekarza | Szukam informacji | Szukam apteki | Książki medyczne
Wyszukiwarka
Wpisz szukany tekst:
 

Strona główna / Potrzebuję informacji
Nadciśnienie tętnicze
Aby skutecznie przeciwdziałać nadciśnieniu tętniczemu i jego niekorzystnym skutkom, zarówno w wymiarze indywidualnego pacjenta, jak i całej społeczności, każdy powinien poznać i zrozumieć istotę choroby. Niniejsza książeczka jest pierwszą z sześciu w cyklu pt. "Nadciśnienie Tętnicze". Skierowana jest zarówno do ludzi zdrowych, jak i chorych na nadciśnienie. Napisana prostym językiem, będzie z pewnością zrozumiała dla osób bez wykształcenia medycznego, a równocześnie pozostaje w zgodzie z obecną wiedzą o nadciśnieniu. Pisali ją lekarze, a czytały i poprawiały osoby nie związane z medycyną - potencjalni pacjenci. Pomysłodawcami byli z kolei lekarze praktycy, którzy zapracowani, często nie mają wystarczająco dużo czasu, aby porozmawiać z chorym, opowiedzieć o nadciśnieniu tętniczym czy też wyjaśnić wszystkie wątpliwości. Mamy nadzieję, że cała seria okaże się przydatnym źródłem informacji dla wszystkich, którzy pragną dowiedzieć się czegoś więcej o nadciśnieniu, a dla lekarzy, pomocą w codziennych kontaktach z pacjentami.
Drugi zeszyt informacyjny dla pacjentów o nadciśnieniu tętniczym zawiera podstawowe, lecz bardzo ważne informacje dotyczące rozpoznawania choroby. Położono w nim szczególny nacisk na fakt, że nadciśnienie może nie dawać żadnych objawów. Można czuć się latami zupełnie dobrze, podczas gdy niewykryte (a więc nieleczone!) nadciśnienie podstępnie niszczy organizm. W broszurze można znaleźć zakresy wartości prawidłowych ciśnienia skurczowego i rozkurczowego, a także sposoby i zasady pomiaru ciśnienia w warunkach domowych. Ponadto zawiera ona zwięzły opis badań jakie zwykle wykonywane są u osób z nadciśnieniem w związku z jego powikłaniami. W omówieniu zasad leczenia tej choroby uwzględniono pojęcie ryzyka chorób serca i naczyń oraz podkreślono znaczenie innych niż przyjmowanie tabletek, a równie ważnych sposobów leczenia, zależnych od samego pacjenta.
Obecnie medycyna zawsze zaleca zmianę stylu życia obok leków przeciw nadciśnieniu. Na zmianę stylu życia składa się zazwyczaj wiele elementów, jak zaprzestanie palenia tytoniu i redukcja spożycia alkoholu, zmiana diety ze zwiększeniem ilości potasu i magnezu. Najważniejsze jest jednak utrzymanie właściwej masy ciała (czyli w przypadku bardzo wielu osób z nadciśnieniem - schudnięcie) oraz aktywności fizycznej. Ten trzeci z kolei zeszyt z serii informacyjnej o nadciśnieniu podaje zasady kontroli i wskazówki dotyczące zmniejszenia masy ciała oraz przedstawia racjonalne sposoby utrzymywania ciągłej aktywności fizycznej. Zarówno bowiem właściwa masa ciała jak i aktywność ruchowa oprócz redukcji nadciśnienia zmniejszają ryzyko innych chorób (zawału serca, osteoporozy, cukrzycy) oraz poprawiają ogólny stan zdrowia i samopoczucie.
Palenie papierosów oraz picie alkoholu zwiększają ryzyko wystąpienia różnych chorób, między innymi nadciśnienia tętniczego. Zrezygnowanie z tych nałogów ma bezsprzecznie zbawienny wpływ na stan zdrowia każdego człowieka. Tylko jak to zrobić? Czwarty z kolei zeszyt z serii informacyjnej o nadciśnieniu tętniczym dostarcza kilku istotnych wskazówek jak radzić sobie z tym problemem. W tekście można również znaleźć kilka solidnych argumentów, które powinny przekonać palaczy oraz amatorów „mocnych trunków” do zmiany stylu życia.
Część zeszytu poświęcona jest także kwestii zawartości soli kuchennej w diecie. Większość z nas spożywa kilka razy więcej sodu dziennie niż wymaga tego zapotrzebowanie organizmu, a ograniczenie spożycia tego pierwiastka jest korzystne w przypadku potrzeby kontrolowania ciśnienia tętniczego.
Ostatnie strony publikacji traktują o problemie stresu i jego wpływie na nasze samopoczucie. Całkowite wyeliminowanie stresu z życia jest niemożliwe, jednak zastosowanie sposobów radzenia sobie z tym zjawiskiem, podanych w zeszycie informacyjnym, może wydatnie zmniejszyć jego natężenie.
Kolejny 5 zeszyt informacyjny dotyczący choroby zwanej nadciśnieniem
tętniczym mówi o farmakoterapii - czyli stosowaniu leków. Każda spośród ważnych grup leków stosowanych w tej chorobie (leki moczopędne, czyli diuretyki; beta-blokery; inhibitory konwertazy angiotensyny, czyli IKA; blokery receptora angiotensyny; blokery kanałów wapniowych, czyli
antagoniści wapnia; alfa-blokery; leki bezpośrednio rozkurczające naczynia,
czyli wazodylatatory oraz leki działające na centralny układ nerwowy)
została w tym zeszycie przedstawiona pod względem sposobu działania,
sytuacji w których bywa najczęściej stosowana. Co nie mniej ważne, zostały wymienione środki ostrożności, niezbędne przy stosowaniu danego rodzaju tabletek oraz możliwe działania niepożądane.
Szósty, ostatni zeszyt informacyjny dotyczący nadciśnienia tętniczego zawiera opis szczególnych sytuacji, jakie wymagają odmiennego postępowania w tej chorobie. Przedstawiono krótko odrębności związane z nadciśnieniem u dzieci, nadciśnieniem wieku podeszłego, omówiono problemy związane z nadciśnieniem u kobiet, ze szczególnym uwzględnieniem okresu ciąży, a także nadciśnienie, któremu towarzyszą inne choroby, na przykład przerost prostaty, cukrzyca, choroby serca czy nerek. Zeszyt zawiera także kilka ważnych uwag, jakie bez względu na wiek, płeć i stopień zaawansowania
choroby każdy pacjent powienien zachować w pamięci, aby uniknąć powikłań choroby teraz i w przyszłości.

Uwaga: strona jestemchory.pl wykorzystuje pliki cookies. Zobacz: http://wszystkoociasteczkach.pl/

COPYRIGHT BY VIA MEDICA, WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Wydawnictwo Via Medica, ul. Świętokrzyska 73, 80-180 Gdańsk, tel. (048 58) 304 84 88, viamedica@viamedica.pl