Wydawnictwo Via Medica
Rejestracja dla lekarza Strona główna | Szukam lekarza | Szukam informacji | Szukam apteki | Książki medyczne
Wyszukiwarka
Wpisz szukany tekst:
 

Strona główna
Hiperlipidemia
Twój lekarz powiedział Ci, że masz "zaburzenia lipidowe" lub "wysoki cholesterol". Prawdopodobnie powiedział też, że należy stosować dietę i być aktywnym fizycznie. Być
może zalecił stosowanie leków. Ta broszurka powstała, by pomóc Ci wprowadzić w życie zalecenia lekarza.
Prosimy pamiętać, że skuteczne leczenie zaburzeń lipidowych zależy od:
  • codziennego przyjmowania leków
  • zdrowego sposobu odżywiania
  • aktywności fizycznej
    Stosowanie się do tych zaleceń przyniesie wymierne korzyści... Tobie.
    To, jak wykorzystasz wiedzę z tej broszurki, zależy tylko od Ciebie.
  • Celem tej broszury jest wyjaśnienie, jaki wpływ na Twoje lipidy i cholesterol ma aktywność fizyczna oraz jakie dodatkowe korzyści wynikają z wykonywania ćwiczeń fizycznych. W publikacji znajdziesz także informacje o tym, jak porównać różne rodzaje wysiłku fizycznego oraz jak przygotować się do ćwiczeń.

    Wskażemy Ci, jaki rodzaj aktywności i jaki wysiłek będą najlepsze w hiperlipidemii.
    Nadciśnienie tętnicze
    Aby skutecznie przeciwdziałać nadciśnieniu tętniczemu i jego niekorzystnym skutkom, zarówno w wymiarze indywidualnego pacjenta, jak i całej społeczności, każdy powinien poznać i zrozumieć istotę choroby. Niniejsza książeczka jest pierwszą z sześciu w cyklu pt. "Nadciśnienie Tętnicze". Skierowana jest zarówno do ludzi zdrowych, jak i chorych na nadciśnienie. Napisana prostym językiem, będzie z pewnością zrozumiała dla osób bez wykształcenia medycznego, a równocześnie pozostaje w zgodzie z obecną wiedzą o nadciśnieniu. Pisali ją lekarze, a czytały i poprawiały osoby nie związane z medycyną - potencjalni pacjenci. Pomysłodawcami byli z kolei lekarze praktycy, którzy zapracowani, często nie mają wystarczająco dużo czasu, aby porozmawiać z chorym, opowiedzieć o nadciśnieniu tętniczym czy też wyjaśnić wszystkie wątpliwości. Mamy nadzieję, że cała seria okaże się przydatnym źródłem informacji dla wszystkich, którzy pragną dowiedzieć się czegoś więcej o nadciśnieniu, a dla lekarzy, pomocą w codziennych kontaktach z pacjentami.
    Drugi zeszyt informacyjny dla pacjentów o nadciśnieniu tętniczym zawiera podstawowe, lecz bardzo ważne informacje dotyczące rozpoznawania choroby. Położono w nim szczególny nacisk na fakt, że nadciśnienie może nie dawać żadnych objawów. Można czuć się latami zupełnie dobrze, podczas gdy niewykryte (a więc nieleczone!) nadciśnienie podstępnie niszczy organizm. W broszurze można znaleźć zakresy wartości prawidłowych ciśnienia skurczowego i rozkurczowego, a także sposoby i zasady pomiaru ciśnienia w warunkach domowych. Ponadto zawiera ona zwięzły opis badań jakie zwykle wykonywane są u osób z nadciśnieniem w związku z jego powikłaniami. W omówieniu zasad leczenia tej choroby uwzględniono pojęcie ryzyka chorób serca i naczyń oraz podkreślono znaczenie innych niż przyjmowanie tabletek, a równie ważnych sposobów leczenia, zależnych od samego pacjenta.
    Obecnie medycyna zawsze zaleca zmianę stylu życia obok leków przeciw nadciśnieniu. Na zmianę stylu życia składa się zazwyczaj wiele elementów, jak zaprzestanie palenia tytoniu i redukcja spożycia alkoholu, zmiana diety ze zwiększeniem ilości potasu i magnezu. Najważniejsze jest jednak utrzymanie właściwej masy ciała (czyli w przypadku bardzo wielu osób z nadciśnieniem - schudnięcie) oraz aktywności fizycznej. Ten trzeci z kolei zeszyt z serii informacyjnej o nadciśnieniu podaje zasady kontroli i wskazówki dotyczące zmniejszenia masy ciała oraz przedstawia racjonalne sposoby utrzymywania ciągłej aktywności fizycznej. Zarówno bowiem właściwa masa ciała jak i aktywność ruchowa oprócz redukcji nadciśnienia zmniejszają ryzyko innych chorób (zawału serca, osteoporozy, cukrzycy) oraz poprawiają ogólny stan zdrowia i samopoczucie.
    Palenie papierosów oraz picie alkoholu zwiększają ryzyko wystąpienia różnych chorób, między innymi nadciśnienia tętniczego. Zrezygnowanie z tych nałogów ma bezsprzecznie zbawienny wpływ na stan zdrowia każdego człowieka. Tylko jak to zrobić? Czwarty z kolei zeszyt z serii informacyjnej o nadciśnieniu tętniczym dostarcza kilku istotnych wskazówek jak radzić sobie z tym problemem. W tekście można również znaleźć kilka solidnych argumentów, które powinny przekonać palaczy oraz amatorów „mocnych trunków” do zmiany stylu życia.
    Część zeszytu poświęcona jest także kwestii zawartości soli kuchennej w diecie. Większość z nas spożywa kilka razy więcej sodu dziennie niż wymaga tego zapotrzebowanie organizmu, a ograniczenie spożycia tego pierwiastka jest korzystne w przypadku potrzeby kontrolowania ciśnienia tętniczego.
    Ostatnie strony publikacji traktują o problemie stresu i jego wpływie na nasze samopoczucie. Całkowite wyeliminowanie stresu z życia jest niemożliwe, jednak zastosowanie sposobów radzenia sobie z tym zjawiskiem, podanych w zeszycie informacyjnym, może wydatnie zmniejszyć jego natężenie.
    Kolejny 5 zeszyt informacyjny dotyczący choroby zwanej nadciśnieniem
    tętniczym mówi o farmakoterapii - czyli stosowaniu leków. Każda spośród ważnych grup leków stosowanych w tej chorobie (leki moczopędne, czyli diuretyki; beta-blokery; inhibitory konwertazy angiotensyny, czyli IKA; blokery receptora angiotensyny; blokery kanałów wapniowych, czyli
    antagoniści wapnia; alfa-blokery; leki bezpośrednio rozkurczające naczynia,
    czyli wazodylatatory oraz leki działające na centralny układ nerwowy)
    została w tym zeszycie przedstawiona pod względem sposobu działania,
    sytuacji w których bywa najczęściej stosowana. Co nie mniej ważne, zostały wymienione środki ostrożności, niezbędne przy stosowaniu danego rodzaju tabletek oraz możliwe działania niepożądane.
    Szósty, ostatni zeszyt informacyjny dotyczący nadciśnienia tętniczego zawiera opis szczególnych sytuacji, jakie wymagają odmiennego postępowania w tej chorobie. Przedstawiono krótko odrębności związane z nadciśnieniem u dzieci, nadciśnieniem wieku podeszłego, omówiono problemy związane z nadciśnieniem u kobiet, ze szczególnym uwzględnieniem okresu ciąży, a także nadciśnienie, któremu towarzyszą inne choroby, na przykład przerost prostaty, cukrzyca, choroby serca czy nerek. Zeszyt zawiera także kilka ważnych uwag, jakie bez względu na wiek, płeć i stopień zaawansowania
    choroby każdy pacjent powienien zachować w pamięci, aby uniknąć powikłań choroby teraz i w przyszłości.
    Każdy mężczyzna po osiągnięciu wieku średniego może się spodziewać, że dotkną go problemy związane z gruczołem krokowym. Jednakże wiedza mężczyzn o prostacie oraz o schorzeniach jej dotyczących jest często szczątkowa.
    Niniejsza publikacja ma pomóc w lepszym zrozumieniu fizjologii gruczołu krokowego i chorób z nim związanych. Autorzy mają nadzieję, że umożliwi to mężczyznom dotkniętym takimi schorzeniami współpracę z lekarzami i podjęcie świadomej decyzji dotyczącej zastosowania najbezpieczniejszych i najbardziej skutecznych sposobów leczenia chorób prostaty.
    Publikacja ta ma pomóc pacjentkom osiągnąć satysfakcjonujący poziom współpracy z lekarzami w trudnej dziedzinie jaką są choroby kobiece. Rysunki wraz z tekstem, zawarte w publikacji, pomogą kobietom zrozumieć cechy ich budowy oraz wyjaśnią istotę różnych zabiegów i operacji. Mozna tu znaleźć odpowiedzi na wiele pytań (często nie zadanych z powodu skrępowania) a to być może pozwoli pozbyć się niepotrzebnych obaw.
    Wzrok może być uznawany za najważniejszy ze zmysłów. Badanie oczu może ujawnić nie tylko zaburzenia miejscowe, takie jak zaćma lub jaskra, ale także dostarczyć informacji na temat schorzeń ogólnoustrojowych, takich jak podwyższone ciśnienie tętnicze krwi czy cukrzyca. Obecnie dostępnych jest wiele nowoczesnych metod leczenia okulistycznego, takich jak operacje gałki ocznej czy laseroterapia. Niniejsza publikacja ma ułatwić zrozumienie podstawowych zagadnień związanych z okulistyką, a także pomóc w przezwyciężeniu lęku odczuwanego przez pacjentów poddawanych leczeniu chorób narządu wzroku.
    Choroby pęcherza moczowego bywają przyczyną wielu różnych dolegliwości. Nie można bagatelizować problemów związanych z oddawaniem moczu, należy
    niezwłocznie poszukać porady lekarskiej, po to aby umożliwić sobie szybkie
    i odpowiednie leczenie. Przedstawione w poradniku informacje o objawach,
    metodach badania pęcherza i sposobach leczenia pozwolą na świadome i
    pozbawione niepotrzebnych stresów korzystanie z możliwości współczesnej
    medycyny.
    Problematykę wielu chorób i zabiegów z dziedziny gastroenterologii łatwiej przedstawić choremu, jeśli wykorzysta się w tym celu odpowiednie pomoce graficzne. Lekarze często nie dysponują odpowiednimi rycinami i próbują objaśniać choremu pewne zagadnienia przy użyciu własnoręcznego rysunku. Niestety, nie wszyscy są obdarzeni umiejętnością rysowania, poza tym czas często nagli, dlatego rezultaty mogą wywoływać frustrację i zakłopotanie zarówno lekarza, jak i chorego.
    Celem tego poradnika jest dostarczenie czytelnych, prostych, zwięźle opisanych ilustracji, dotyczących typowych schorzeń przewodu pokarmowego i metod ich leczenia, które trudno objaśnić wyłącznie słowami. Założeniem publikacji jest przede wszystkim ułatwienie porozumienia lekarza z chorymi.
    Choroby serca są główną przyczyną zgonów. Wiele schorzeń kardiologicznych ma jednak charakter łagodny i wymaga jedynie właściwego zbadania chorego i rozmowy mającej wyjaśnić mu istotę problemu.
    Postęp w zapobieganiu chorobom serca i ich leczeniu, jaki dokonał się w ciągu ostatnich lat, znacznie poprawił sytuację chorych. Jednak bardzo często zdarza się, że ustalenie rozpoznania i odpowiednie postępowanie w różnych chorobach serca wymaga skomplikowanych badań i złożonych metod leczenia.
    Książka ta powstała, aby ułatwić pacjentom zrozumienie najczęstszych zaburzeń związanych z układem krążenia oraz zabiegów i rodzajów terapii stosowanych w tych przypadkach.
    Celem tej publikacji jest pomoc chorym w przygotowaniu się do pierwszej wizyty u specjalisty reumatologa oraz w zrozumieniu leczenia, któremu być może zostaną poddani. Reumatolodzy wraz z fizjoterapeutami, specjalistami terapii zajęciowej i innymi pracownikami opieki zdrowotnej tworzą zespół zajmujący się leczeniem różnych schorzeń, począwszy od urazów powstałych przy uprawianiu sportu aż do osteoporozy i zapalenia stawów. Choć niektóre z nich można leczyć w prosty sposób, to w pewnych przypadkach konieczna jest długotrwała opieka sprawowana przez cały zespół.
    Mamy nadzieję, że skorzystanie z publikacji pomoże chorym przezwyciężyć niepokój, a korzyści z wizyt w poradni reumatologicznej będą jak największe.
    Choroby płuc i dróg oddechowych są bardzo powszechne, przez co stanowią częstą przyczynę hospitalizacji. Należy jednak pamiętać, że wiele schorzeń układu oddechowego można skutecznie leczyć także w Poradni Ogólnej — również astmę oskrzelową, która jest obecnie jednym z najczęstszych schorzeń pulmonologicznych. Niniejsza publikacja w prosty sposób wyjaśnia mechanizmy odpowiedzialne za wystąpienie tej i innych chorób układu oddechowego oraz pozwala na zrozumienie zasad postępowania leczniczego.
    Choroba nowotworowa często przeraża, alienuje i powoduje wiele cierpień fizycznych i psychicznych. W niniejszej publikacji opisano problemy dotyczące chorób nowotworowych narządów rodnych u kobiet, aby pomóc w pokonywaniu napotykanych trudności wynikających z przebiegu choroby. Opisy i ilustracje w bardzo przystępny sposób przedstawiają metody stosowanego leczenia, z uwzględnieniem zabiegów chirurgicznych oraz możliwości radzenia sobie z podstawowymi problemami fizjologicznymi wynikającymi z działań niepożądanych czy też powikłań zastosowanego leczenia.
    Problem niepłodności dotyczy coraz większej liczby osób. Gdy okres oczekiwania na ciążę staje się zbyt długi, pary zwykle poddają się serii skomplikowanych badań mających na celu identyfikację przyczyny niepłodności oraz znalezienie skutecznej terapii. Niniejsza publikacja ma ułatwić potencjalnym pacjentom zrozumienie wszelkich procedur diagnostycznych oraz metod leczenia. Ukazanie w przystępny sposób anatomii i fizjologii układu rozrodczego umożliwia zrozumienie przyczyn niepłodności oraz oswojenie się z obco brzmiącą terminologią, stosowaną przez lekarzy. Dzięki rysunkom można w łatwy sposób wyobrazić sobie, na czym polegają poszczególne procedury i lepiej przygotować się do badania. Wszystkie osoby cierpiące z powodu niepłodności powinny zapoznać się z informacjami zawartymi w niniejszym opracowaniu. Może dzięki nim łatwiej im będzie poradzić sobie z tym problemem.
    Poradnik „Rak piersi” został napisany dla kobiet. Przedstawiono w nim w zwięzły i przystępny sposób najważniejsze informacje dotyczące nowotworu, wzbogacając treść licznymi rycinami. Kobiety mogą się zapoznać z objawami, diagnostyką i leczeniem raka sutka.
    Na przełomie XX i XXI wieku coraz więcej pacjentów uskarża się na dolegliwości związane z układem moczowo-płciowym wymagające interwencji chirurgicznych. Książka rozwiewa wątpliwości dotyczące podstawowych operacji wykonywanych w przeroście gruczołu krokowego, kamicy nerkowej, chorobach pęcherza moczowego i męskich narządów płciowych oraz zabiegów onkologicznych.
    Pozycja zawiera proste ilustracje oraz opisy najczęściej wykonywanych zabiegów urologicznych. Czasy, w których „lekarz był najmądrzejszy” minęły, a dzięki książce komunikacja między lekarzem i pacjentem staje się łatwiejsza, szczególnie w warunkach oddziału zabiegowego, którego pracownicy często nie znajdują dość czasu na wyczerpującą rozmowę z pacjentem.
    Zaburzenia erekcji nie są już tematem tabu, którym były w przeszłości. Są
    ważnym problemem medycznym, niepokojącym zarówno mężczyzn, jak i ich partnerki. W przeszłości
    rozwinęło się wiele różnych metod leczenia. Obecnie możliwe jest także
    bezpieczne, bardzo skuteczne doustne leczenie zaburzeń erekcji. Celem tego
    poradnika jest przekonanie pacjentów, że można temu problemowi zaradzić.
    Wielu ludzi odczuwa niepokój przez wizytą w Poradni zajmującej się leczeniem chorób układu moczowo-płciowego. Najczęściej czują się zawstydzeni i zmartwieni. W konsekwencji mogą mieć trudności z zapamiętaniem wszystkich przekazanych im informacji. Aby leczenie było skuteczne, niezbędne jest, by pacjent rozumiał podłoże zakażenia, w jaki sposób zaraził się daną chorobą. Pacjenta należy poinformować o sposobie leczenia i o konieczności powiadomienia partnera seksualnego. Niniejsza książka jest przeznaczona dla lekarzy, aby ułatwić im współpracę z pacjentami.
    Zespół nabytego niedoboru odporności (AIDS, Acquired Immune Deficiency
    Syndrome
    ) po raz pierwszy rozpoznano na początku lat 80. Dziś wiemy, że zapobiegawcze leczenie najczęstszych infekcji oraz wielolekowa terapia
    przeciwko HIV wpływają w ogromnym stopniu na jakość życia i przeżycie
    zakażonych chorych. W dziale "Zakażenia wirusem HIV" wyjaśniono podstawowe mechanizmy związane z zakażeniem HIV oraz sposobami jego terapii. Zawarto tu praktyczne rady dotyczące zapobiegania przenoszeniu się wirusa HIV oraz odpowiedziano na najczęściej zadawane pytania.

    Uwaga: strona jestemchory.pl wykorzystuje pliki cookies. Zobacz: http://wszystkoociasteczkach.pl/

    COPYRIGHT BY VIA MEDICA, WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
    Wydawnictwo Via Medica, ul. Świętokrzyska 73, 80-180 Gdańsk, tel. (048 58) 304 84 88, viamedica@viamedica.pl