Encyklopedia zdrowia
Zakażenia wirusem HIV
Zakażenia wirusem HIV
Zespół nabytego niedoboru odporności (AIDS, Acquired Immune Deficiency Syndrome) po raz pierwszy rozpoznano na początku lat 80. Dziś wiemy, że zapobiegawcze leczenie najczęstszych infekcji oraz wielolekowa terapia przeciwko HIV wpływają w ogromnym stopniu na jakość życia i przeżycie zakażonych chorych.
Wysięk w jamie opłucnowej i nakłucie opłucnej
  • Wysięk w jamie opłucnowej oznacza gromadzenie się płynu w przestrzeni pomiędzy tkanką pokrywającą płuco a wewnętrzną powierzchnią ściany klatki piersiowej. Ta przestrzeń nazywa się jamą opłucnową. Wysięk w jamie opłucnowej może towarzyszyć zapaleniu płuc, gruźlicy i mięsakowi Kaposi’ego oraz występować w przypadku obecności zatorów w płucach.
  • Jeżeli wysięk w opłucnej jest duży, może ucisnąć płuco leżące pod nim i w rezultacie możesz odczuwać duszność. W przypadku niewielkiego wysięku możesz o nim nie wiedzieć, jednak jest on łatwo wykrywalny na zdjęciu radiologicznym klatki piersiowej.
  • Aby wykryć przyczynę wysięku, potrzebne może być pobranie próbki nagromadzonego płynu. Usunięcie części płynu może także ułatwić oddychanie. Równocześnie z usuwaniem płynu można pobrać do badania fragment tkanki. Ten fragment tkanki jest nazywany biopsją opłucnej.
  • Łatwiej jest drenować płyn z tylnej części klatki piersiowej. Podczas takiego zabiegu pacjenta prosi się zazwyczaj, by usiadł na krześle i pochylił się do przodu.
  • Do skóry zostaje wstrzyknięty środek miejscowo znieczulający, a następnie, pomiędzy żebrami, wprowadza się do jamy opłucnowej igłę. Płyn pobiera się do strzykawki. W tym samym czasie może być pobrany niewielki fragment tkanki przy użyciu specjalnej igły. Zabieg można powtarzać w przypadku gromadzenia się większej ilości płynu.
Na skróty:
Szukam informacji
Poradniki medyczne dla pacjentów, w których znajdziesz opisy 588 zagadnień oraz 499 ilustracji.
Wpisz szukany tekst:    
Szukam lekarza
Dane na temat lekarzy różnych specjalności blisko Twojego miejsca zamieszkania.
Znajdziesz tu 3280 lekarzy, gabinetów i instytucji medycznych z 830 miejscowości w całej Polsce.
Wpisz szukany tekst:    
Szukam apteki
Znajdź aptekę w Twojej miejscowości.
Tu znajdziesz adresy 7554 aptek z 1798 miejscowości w całej Polsce.
Wpisz szukany tekst:    
Dział dla lekarzy
Dział przeznaczony dla lekarzy. » Zaloguj się «
Nie masz loginu? » Zarejestruj się «

Uwaga: strona jestemchory.pl wykorzystuje pliki cookies. Zobacz: http://wszystkoociasteczkach.pl/

COPYRIGHT BY VIA MEDICA, WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Wydawnictwo Via Medica, ul. Świętokrzyska 73, 80-180 Gdańsk, tel. (048 58) 304 84 88, viamedica@viamedica.pl