Encyklopedia zdrowia
Zabiegi urologiczne
Zabiegi urologiczne
Na przełomie XX i XXI wieku coraz więcej pacjentów uskarża się na dolegliwości związane z układem moczowo-płciowym wymagające interwencji chirurgicznych. Książka rozwiewa wątpliwości dotyczące podstawowych operacji wykonywanych w przeroście gruczołu krokowego, kamicy nerkowej, chorobach pęcherza moczowego i męskich narządów płciowych oraz zabiegów onkologicznych.
Całkowite usunięcie pęcherza moczowego z wytworzeniem pęcherza jelitowego
  • Całkowite usunięcie pęcherza moczowego z wytworzeniem pęcherza jelitowego jest zabiegiem operacyjnym stosowanym w leczeniu raka naciekającego ścianę pęcherza. Jest on wykonywany u młodszych, bardziej sprawnych pacjentów. Jest także częściej wykonywany u mężczyzn, u których to schorzenie jest powszechniejsze niż u kobiet, a budowa męskiej cewki moczowej powoduje mniejszą skłonność do nietrzymania moczu.
  • Zakres zabiegu obejmuje usunięcie pęcherza moczowego, lokalnych węzłów chłonnych, a u mężczyzn także gruczołu krokowego. Nowy pęcherz moczowy zostaje wytworzony przy użyciu odcinka jelita cienkiego, który następnie zostaje połączony z moczowodami i cewką moczową. Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym i trwa zazwyczaj 4-6 godzin.
  • Podczas operacji do pęcherza i nerki wprowadza się dreny, aby umożliwić wygojenie się wytworzonego pęcherza, zanim zostanie on wypełniony moczem. Wszelkie dolegliwości pojawiające się po zabiegu można złagodzić przez zastosowanie leków przeciwbólowych.
  • Przeciętna długość pobytu w szpitalu wynosi zazwyczaj 12-16 dni, ale całkowity powrót do zdrowia następuje często dopiero po 3-6 miesiącach.
  • Po zabiegu u niektórych pacjentów występuje nietrzymanie moczu, zwłaszcza w godzinach nocnych. Konieczna wtedy może być nauka samodzielnego cewnikowania pęcherza, aby go całkowicie opróżnić. Wydalanie pewnych ilości śluzu z moczem jest zjawiskiem normalnym. Śluz ten jest wydzielany przez odcinek jelita cienkiego, który został wykorzystany do odtworzenia pęcherza moczowego i jego obecność nie jest żadnym niekorzystnym objawem.
Na skróty:
Szukam informacji
Poradniki medyczne dla pacjentów, w których znajdziesz opisy 588 zagadnień oraz 499 ilustracji.
Wpisz szukany tekst:    
Szukam lekarza
Dane na temat lekarzy różnych specjalności blisko Twojego miejsca zamieszkania.
Znajdziesz tu 3280 lekarzy, gabinetów i instytucji medycznych z 830 miejscowości w całej Polsce.
Wpisz szukany tekst:    
Szukam apteki
Znajdź aptekę w Twojej miejscowości.
Tu znajdziesz adresy 7554 aptek z 1798 miejscowości w całej Polsce.
Wpisz szukany tekst:    
Dział dla lekarzy
Dział przeznaczony dla lekarzy. » Zaloguj się «
Nie masz loginu? » Zarejestruj się «

Uwaga: strona jestemchory.pl wykorzystuje pliki cookies. Zobacz: http://wszystkoociasteczkach.pl/

COPYRIGHT BY VIA MEDICA, WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Wydawnictwo Via Medica, ul. Świętokrzyska 73, 80-180 Gdańsk, tel. (048 58) 304 84 88, viamedica@viamedica.pl