Encyklopedia zdrowia
Choroby gruczołu krokowego
Choroby gruczołu krokowego
Każdy mężczyzna po osiągnięciu wieku średniego może się spodziewać, że dotkną go problemy związane z gruczołem krokowym. Jednakże wiedza mężczyzn o prostacie oraz o schorzeniach jej dotyczących jest często szczątkowa. Niniejsza publikacja ma pomóc w lepszym zrozumieniu fizjologii gruczołu krokowego i chorób z nim związanych.
Przezcewkowe nacięcie gruczołu krokowego
  • Przezcewkowe nacięcie gruczołu krokowego (TUIP, transurethal incision of the prostate) nie należy do często wykonywanych zabiegów, lecz może być właściwą metodą leczenia, gdy gruczoł jest stosunkowo mały.
  • TUIP jest prostym zabiegiem, wykonywanym w znieczuleniu ogólnym, trwającym około 15–20 minut. Do cewki moczowej lekarz wprowadza przyrząd i wykonuje 1 lub 2 niewielkie nacięcia szyi pęcherza i prostaty. Nacięcia te umożliwiają rozejście się na boki tkanki prostaty położonej wokół cewki moczowej, zmniejszając ucisk na cewkę i ułatwiając oddawanie moczu.
  • Po zabiegu przez cewkę do pęcherza moczowego wprowadza się cewnik umożliwiający odprowadzanie moczu. Zostanie on usunięty po 24 godzinach. Po 2–3 dniach można wrócić do domu.
  • U niewielu pacjentów (do 15%) po zabiegu może dojść do powstania wytrysku wstecznego. Oznacza to, że podczas orgazmu nasienie zamiast wydostawać się na zewnątrz prącia będzie się cofać do pęcherza moczowego. Nie jest to groźne, a nasienie wydostanie się podczas kolejnego oddania moczu. Ten objaw uboczny może być trwały.
  • Jeśli objawy powracają po przeprowadzeniu TUIP, konieczne może być dalsze leczenie chirurgiczne. Zazwyczaj możesz zostać poddany przezcewkowej resekcji gruczołu krokowego (TURP).
Na skróty:
Szukam informacji
Poradniki medyczne dla pacjentów, w których znajdziesz opisy 588 zagadnień oraz 499 ilustracji.
Wpisz szukany tekst:    
Szukam lekarza
Dane na temat lekarzy różnych specjalności blisko Twojego miejsca zamieszkania.
Znajdziesz tu 3280 lekarzy, gabinetów i instytucji medycznych z 830 miejscowości w całej Polsce.
Wpisz szukany tekst:    
Szukam apteki
Znajdź aptekę w Twojej miejscowości.
Tu znajdziesz adresy 7554 aptek z 1798 miejscowości w całej Polsce.
Wpisz szukany tekst:    
Dział dla lekarzy
Dział przeznaczony dla lekarzy. » Zaloguj się «
Nie masz loginu? » Zarejestruj się «

Uwaga: strona jestemchory.pl wykorzystuje pliki cookies. Zobacz: http://wszystkoociasteczkach.pl/

COPYRIGHT BY VIA MEDICA, WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Wydawnictwo Via Medica, ul. Świętokrzyska 73, 80-180 Gdańsk, tel. (048 58) 304 84 88, viamedica@viamedica.pl