Encyklopedia zdrowia
Choroby gruczołu krokowego
Choroby gruczołu krokowego
Każdy mężczyzna po osiągnięciu wieku średniego może się spodziewać, że dotkną go problemy związane z gruczołem krokowym. Jednakże wiedza mężczyzn o prostacie oraz o schorzeniach jej dotyczących jest często szczątkowa. Niniejsza publikacja ma pomóc w lepszym zrozumieniu fizjologii gruczołu krokowego i chorób z nim związanych.
Biopsja gruczołu krokowego
  • Lekarz może podejrzewać raka prostaty na podstawie badania gruczołu krokowego wykonywanego przez odbytnicę lub na podstawie stwierdzenia podwyższonego stężenia swoistego antygenu gruczołu krokowego (PSA) we krwi (powyżej 4 ng/ml).
  • Aby potwierdzić obecność raka prostaty, do badania pobiera się kilka niewielkich fragmentów tkanki gruczołu krokowego. Zabieg ten nazywamy biopsją.
  • Po podaniu antybiotyku, przy użyciu cienkiej igły wprowadzanej przez odbytnicę, pobiera się kilka (do sześciu) próbek tkanki gruczołu krokowego, którą następnie bada się pod mikroskopem w poszukiwaniu komórek rakowych. Przez kilka dni kontynuuje się leczenie antybiotykami.
  • Właściwe ustawienie igły biopsyjnej jest często możliwe dzięki użyciu sondy ultrasonograficznej. Sonda o grubości palca zostaje wprowadzona do odbytnicy. Wysyła ona niesłyszalne dla ucha fale dźwiękowe w kierunku prostaty, które tworzą obraz gruczołu na monitorze komputera. Badanie jest nieprzyjemne, lecz nie bardzo bolesne. Ukłucie igły może być odczuwane za każdym razem, kiedy wykonywana jest biopsja.
  • Po biopsji gruczołu krokowego możesz przez kilka tygodni lub nawet dłużej obserwować krew w moczu, nasieniu lub stolcu. Czasami może dojść do infekcji układu moczowego. W tym przypadku powinieneś skonsultować się z lekarzem, gdyż może być konieczna dalsza antybiotykoterapia
Na skróty:
Szukam informacji
Poradniki medyczne dla pacjentów, w których znajdziesz opisy 588 zagadnień oraz 499 ilustracji.
Wpisz szukany tekst:    
Szukam lekarza
Dane na temat lekarzy różnych specjalności blisko Twojego miejsca zamieszkania.
Znajdziesz tu 3280 lekarzy, gabinetów i instytucji medycznych z 830 miejscowości w całej Polsce.
Wpisz szukany tekst:    
Szukam apteki
Znajdź aptekę w Twojej miejscowości.
Tu znajdziesz adresy 7554 aptek z 1798 miejscowości w całej Polsce.
Wpisz szukany tekst:    
Dział dla lekarzy
Dział przeznaczony dla lekarzy. » Zaloguj się «
Nie masz loginu? » Zarejestruj się «

Uwaga: strona jestemchory.pl wykorzystuje pliki cookies. Zobacz: http://wszystkoociasteczkach.pl/

COPYRIGHT BY VIA MEDICA, WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Wydawnictwo Via Medica, ul. Świętokrzyska 73, 80-180 Gdańsk, tel. (048 58) 304 84 88, viamedica@viamedica.pl