Encyklopedia zdrowia
Płodność
Płodność
Problem niepłodności dotyczy coraz większej liczby osób. Gdy okres oczekiwania na ciążę staje się zbyt długi, pary zwykle poddają się serii skomplikowanych badań mających na celu identyfikację przyczyny niepłodności oraz znalezienie skutecznej terapii.
Histeroskopia
  • Histeroskopię stosuje się do badania macicy. Może ona potwierdzić obecność nieprawidłowości w obrębie macicy, a także, jeżeli jest na to zgoda, pozwala w tym samym czasie chirurgicznie usunąć istniejące nieprawidłowości.
  • Histeroskopię przeprowadza się w ogólnym, rzadziej - w miejscowym, znieczuleniu, w trakcie jednodniowego pobytu w szpitalu. Badanie trwa około 20 minut.
  • Procedura obejmuje wprowadzenie giętkiego przyrządu o niewielkiej średnicy, zwanego fiberoskopem lub histeroskopem, przez pochwę i szyjkę macicy do macicy. Pozwala to dobrze uwidocznić jamę macicy.
  • Wyjmując histeroskop, pobiera się małą próbkę tkanki wyścielającej jamę macicy, aby sprawdzić, czy jej budowa odpowiada fazie cyklu menstruacyjnego podawanej przez pacjentkę.
  • Do schorzeń, które można leczyć w trakcie histeroskopii, należą: polipy, przegroda (fragment tkanki dzielący jamę macicy) oraz włókniakomięśniaki (guzkowate twory w ścianie macicy).
  • Po badaniu pacjentki z reguły odczuwają umiarkowany dyskomfort - występują skurcze jak w trakcie miesiączki; dolegliwości te ustępują po zażyciu leków przeciwbólowych. Zazwyczaj w ciągu kolejnych dni odzyskasz zwykłą aktywność. Jeżeli jednocześnie zostanie przeprowadzony zabieg chirurgiczny, być może przez kilka dni będziesz musiała pozostać w domu
Na skróty:
Szukam informacji
Poradniki medyczne dla pacjentów, w których znajdziesz opisy 588 zagadnień oraz 499 ilustracji.
Wpisz szukany tekst:    
Szukam lekarza
Dane na temat lekarzy różnych specjalności blisko Twojego miejsca zamieszkania.
Znajdziesz tu 3280 lekarzy, gabinetów i instytucji medycznych z 830 miejscowości w całej Polsce.
Wpisz szukany tekst:    
Szukam apteki
Znajdź aptekę w Twojej miejscowości.
Tu znajdziesz adresy 7554 aptek z 1798 miejscowości w całej Polsce.
Wpisz szukany tekst:    
Dział dla lekarzy
Dział przeznaczony dla lekarzy. » Zaloguj się «
Nie masz loginu? » Zarejestruj się «

Uwaga: strona jestemchory.pl wykorzystuje pliki cookies. Zobacz: http://wszystkoociasteczkach.pl/

COPYRIGHT BY VIA MEDICA, WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Wydawnictwo Via Medica, ul. Świętokrzyska 73, 80-180 Gdańsk, tel. (048 58) 304 84 88, viamedica@viamedica.pl