Encyklopedia zdrowia
Choroby gruczołu krokowego
Choroby gruczołu krokowego
Każdy mężczyzna po osiągnięciu wieku średniego może się spodziewać, że dotkną go problemy związane z gruczołem krokowym. Jednakże wiedza mężczyzn o prostacie oraz o schorzeniach jej dotyczących jest często szczątkowa. Niniejsza publikacja ma pomóc w lepszym zrozumieniu fizjologii gruczołu krokowego i chorób z nim związanych.
Prostatektomia radykalna
  • Jeśli nie ma przerzutów raka prostaty do innych części ciała, cały gruczoł krokowy wraz z guzem można usunąć podczas zabiegu zwanego prostatektomią radykalną.
  • Zabieg ten wykonuje się zwykle przez cięcie w okolicy podbrzusza, choć część chirurgów preferuje zabieg przez krocze. Przeprowadza się go w znieczuleniu ogólnym i trwa on około 1–3 godzin. Powrót do domu zwykle jest możliwy po 5–7 dniach. Po zabiegu rekonwalescencja trwa przeważnie 6–8 tygodni, a cewnik jest niezbędny przez 2–3 tygodnie. Pacjenci zwykle przez kilka miesięcy po zabiegu odczuwają zmęczenie i powinni unikać podnoszenia ciężarów.
  • Obecnie po prostatektomii radykalnej istnieje niewielkie ryzyko (mniej niż 3%) trwałego nietrzymania moczu, natomiast wzrasta (powyżej 50%) możliwość impotencji (niezdolność osiągnięcia wzwodu), przynajmniej w początkowym okresie. Ostatnie zmiany w technice operacyjnej, polegające na oszczędzaniu pęczków nerwowych, sprawiają, że ryzyko jest dużo mniejsze niż było wcześniej. Jeśli pojawi się impotencja, często można ją z powodzeniem leczyć.
  • Gdy usunie się całą tkankę nowotworową, poziom swoistego antygenu gruczołu krokowego (PSA) po zabiegu radykalnej prostatektomii osiągnie zero i pozostanie nieoznaczalny.
Na skróty:
Szukam informacji
Poradniki medyczne dla pacjentów, w których znajdziesz opisy 588 zagadnień oraz 499 ilustracji.
Wpisz szukany tekst:    
Szukam lekarza
Dane na temat lekarzy różnych specjalności blisko Twojego miejsca zamieszkania.
Znajdziesz tu 3280 lekarzy, gabinetów i instytucji medycznych z 830 miejscowości w całej Polsce.
Wpisz szukany tekst:    
Szukam apteki
Znajdź aptekę w Twojej miejscowości.
Tu znajdziesz adresy 7554 aptek z 1798 miejscowości w całej Polsce.
Wpisz szukany tekst:    
Dział dla lekarzy
Dział przeznaczony dla lekarzy. » Zaloguj się «
Nie masz loginu? » Zarejestruj się «

Uwaga: strona jestemchory.pl wykorzystuje pliki cookies. Zobacz: http://wszystkoociasteczkach.pl/

COPYRIGHT BY VIA MEDICA, WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Wydawnictwo Via Medica, ul. Świętokrzyska 73, 80-180 Gdańsk, tel. (048 58) 304 84 88, viamedica@viamedica.pl