Wydawnictwo Via Medica
Rejestracja dla lekarza Strona główna | Szukam lekarza | Szukam informacji | Szukam apteki | Książki medyczne
Wyszukiwarka
Wpisz szukany tekst:
 
Aktualnie czytasz fragment z broszury
Nadciśnienie tętnicze
Nadciśnienie tętnicze - Kto pije i pali... ten ma problem

Strona główna / Potrzebuję informacji / Nadciśnienie tętnicze / Nadciśnienie tętnicze - Kto pije i pali... ten ma problem
Jak zmniejszyć spożycie sodu?wstecz
Nadciśnienie tętnicze - Kto pije i pali... ten ma problem
Jak radzić sobie ze stresem?
dalejPodsumowanie
Stres jest nieodłącznym składnikiem życia. Bywa pożyteczny, gdy pobudza do działania, rozwoju czy rozwiązywania problemów. Bywa też szkodliwy, gdy ciągłe napięcie utrudnia zapanowanie nad jakąś sprawą lub własną sytuacją. Mówi się, że silny stres wyzwala w organizmie reakcję "ucieczki albo walki". Do krwi wydzielane są wówczas hormony (np. adrenalina), które przyspieszają bicie serca i zwiększają ciśnienie krwi. Więcej krwi płynie do mózgu i mięśni. Rozszerzają się źrenice, aby lepiej widzieć, przyspiesza się oddech - organizm przygotowuje się do stawienia czoła przeciwnościom. Jeżeli trzeba - to walczy, jeżeli trzeba - to ucieka. W przypadku długotrwałych stresów reakcje organizmu stają się mniej widoczne, dlatego właśnie takie stresy stwarzają zagrożenie dla naszego zdrowia. Często jesteśmy wtedy drażliwi, zniechęceni, pobudzeni emocjonalnie. Mogą się pojawić dolegliwości żołądkowe, bóle głowy czy bezsenność. Część osób reaguje na stres jedynie niewielkim podwyższeniem ciśnienia, u innych natomiast może dojść do jego znacznego wzrostu. Długotrwały stres może przyczynić się do uszkodzenia różnych narządów w Twoim organizmie.


Dlatego, na własny użytek, każdy powinien poznać kilka podstawowych zasad zapobiegania nadmiernym stresom. Oto najistotniejsze:

  1. Staraj się nie obciążać obowiązkami, którym z różnych względów nie możesz w danym momencie podołać. Nie krępuj się prosić o pomoc.
  2. Stwórz sobie plan dnia i tygodnia, by wydarzenia Cię nie zaskakiwały.
  3. Nie zaniedbuj ćwiczeń fizycznych - to jakby "wentyl bezpieczeństwa".
  4. Nie nadrabiaj zaległości kosztem snu, na dłuższą metę jest to bardzo niekorzystne.
  5. Odżywiaj się prawidłowo.
  6. Dbaj o swój wygląd zewnętrzny - poprawi Ci to samopoczucie.
  7. Naucz się znajdować czas, w którym oderwiesz się od stresów - chwilę relaksu podczas codziennej pracy, aktywny wypoczynek w czasie weekendu.
  8. Mimo obciążeń, staraj się utrzymać życzliwy kontakt z ludźmi, myśl pozytywnie i nie zamartwiaj się.
  9. Pamiętaj, że dobry żart może rozładować wiele trudnych sytuacji. Prawdą jest, że śmiech to zdrowie.

Ponieważ stresów nie można zupełnie wyeliminować, opracowano wiele sposobów zmniejszania wywoływanego przez nie napięcia, czyli tak zwanych technik relaksacyjnych.

Najbardziej znane są ćwiczenia oddechowe z większym (niż podczas zwykłego oddychania) wykorzystaniem przepony, ćwiczenia rozluźniające mięśnie czy medytacja. Można też stosować metodę "biofeedback" z zastosowaniem specjalnych urządzeń elektronicznych. Nie wahaj się poprosić swojego lekarza o informacje na ten temat. Na pewno nie będzie to objawem słabości, a może przyczynić się do poprawy Twojego samopoczucia i ułatwić kontrolę nadciśnienia tętniczego.

Jak zmniejszyć spożycie sodu?wsteczSpis treścidalejPodsumowanie

Uwaga: strona jestemchory.pl wykorzystuje pliki cookies. Zobacz: http://wszystkoociasteczkach.pl/

COPYRIGHT BY VIA MEDICA, WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Wydawnictwo Via Medica, ul. Świętokrzyska 73, 80-180 Gdańsk, tel. (048 58) 304 84 88, viamedica@viamedica.pl