Wydawnictwo Via Medica
Rejestracja dla lekarza Strona główna | Szukam lekarza | Szukam informacji | Szukam apteki | Książki medyczne
Wyszukiwarka
Wpisz szukany tekst:
 
Aktualnie czytasz fragment z broszury
Nadciśnienie tętnicze
Nadciśnienie tętnicze - Kto pije i pali... ten ma problem

Strona główna / Potrzebuję informacji / Nadciśnienie tętnicze / Nadciśnienie tętnicze - Kto pije i pali... ten ma problem
Ważny temat: alkohol a leki przeciw nadciśnieniuwstecz
Nadciśnienie tętnicze - Kto pije i pali... ten ma problem
Czy kofeina jest szkodliwa?
dalejSól kuchenna a nadciśnienie tętnicze
Kofeina znajduje się w kawie, herbacie, czekoladzie i w wielu gotowych napojach. Należy do substancji, które likwidują zmęczenie, poprawiają koncentrację i nastrój. Jeśli jednak przyjmujesz ją w zbyt dużych ilościach, może wywołać nadpobudliwość, drżenie rąk i wzrost ciśnienia tętniczego.

Powszechnie wiadomo, że wypicie kawy może podwyższyć ciśnienie tętnicze. Jednak wpływ kofeiny na ciśnienie nie jest do końca wyjaśniony. Uważa się, że hamuje ona działanie substancji rozszerzających naczynia, które naturalnie występują w naszym organizmie, co może ułatwiać wzrost ciśnienia. Zauważono, że u osób, które regularnie piją napoje zawierające kofeinę, szybko dochodzi do przyzwyczajenia organizmu i ciśnienie przestaje wzrastać. Z kolei spożycie kofeiny przez osoby, które zazwyczaj jej nie stosują albo przyjęcie dawki większej niż zwykle może wywołać przemijający, ale znaczny wzrost ciśnienia.

Dlatego osobom z nadciśnieniem często zaleca się, aby dziennie nie piły więcej niż 2 filiżanki kawy albo 3 filiżanki herbaty, bądź 2-4 puszki napojów zawierających kofeinę. To znaczy, by nie spożywały więcej niż 200 mg kofeiny dziennie. Nie należy także pić kawy przed dużym wysiłkiem i ciężką pracą, które same podwyższają ciśnienie krwi. Ograniczenie kofeiny w diecie jest korzystne dla zdrowia. Jej nadmiar może powodować nadpobudliwość, drażliwość, bezsenność, zgagę, zaparcia, nasilenie choroby wrzodowej, biegunki.

Gdy chcesz zrezygnować z kofeiny, rób to stopniowo przez kilka tygodni. Pomoże to uniknąć bólów głowy lub innych objawów obserwowanych u osób, które nagle przestały spożywać kofeinę.

Ważny temat: alkohol a leki przeciw nadciśnieniuwsteczSpis treścidalejSól kuchenna a nadciśnienie tętnicze

Uwaga: strona jestemchory.pl wykorzystuje pliki cookies. Zobacz: http://wszystkoociasteczkach.pl/

COPYRIGHT BY VIA MEDICA, WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Wydawnictwo Via Medica, ul. Świętokrzyska 73, 80-180 Gdańsk, tel. (048 58) 304 84 88, viamedica@viamedica.pl